Lenovo Legion Slim 5 2024 Gen 9 Ryzen 7 8845HS - RTX 4060 - 16GB RAM - 1TB GB SSD - 16-inch QHD display - 165Hz Refresh Rate has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 8845HS Processor 3.8GHz (24MB Cache, up to 5.1 GHz, 8 cores, 16 Threads); AMD Ryzen™ AI up to 38 TOPs |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU 8GB GDDR6 (115W), 2370MHz boost clock (G-SYNC® support, Advanced Optimus [DDS] support) |
| Chipset | |
| Memory | 2x 8GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2280 SSD up to 1TB |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Camera | FHD 1080p with E-shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 80Wh |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features |
|
| DESIGN | |
Display | 16″ WQXGA (2560 x 1600) IPS, 16:10, (165Hz, 5ms / 3ms response time with OD, 100% sRGB, 350 nits, Dolby Vision®, G-SYNC®, TÜV Rheinland® certified: hardware low blue light and high gaming performance, X-Rite calibration |
| Touchscreen | None |
| Color Calibration | None |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit, English |
| Case Color | Storm Grey |
| Surface Treatment | Anodizing |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
Dimensions (WxDxH) | 19.7mm-25.2mm x 359.7mm x 262.3mm / 0.78″-0.99″ x 14.16″ x 10.33″ |
Weight | Less than 2.3 kg |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home, Traditional Chinese / Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
WLAN + Bluetooth | WiFi 6E* 802.11AX (2 x 2) Bluetooth® 5.3 |
| Standard Ports | Left: USB-C 3.2 Gen 2 (Power Delivery 140W and DisplayPort™ 1.4) 10Gbps USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort 1.4) 10Gbps USB-A 3.2 Gen 1 (always on) Headphone / mic combo Right: 2 x USB-A 3.2 Gen 1 3-in-1 MicroSD card reader E-shutter button RJ45 (ethernet port) Rear: DC-in HDMI™ 2.1 |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | Lenovo® Legion™ M300 RGB Gaming Mouse |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)